کتاب وفاق و اتحاد در اندیشه مفسران اجتماعی قرآن توسط پژوهشکده علوم و معارف قرآن منتشر شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ | 

اسلام انسان را موجودی جمع‌گرا و علاقه‌مند به اتحاد می‌داند که از فطرت انسان سرچشمه می‌گیرد و از نظر اسلام وفاق و اتحاد واجب شرعی و نقطه مقابل آن تفرقه و اختلاف حرام شرعی است.

وفاق و اتحاد را زمینه‌ساز زندگی سالم و تأمین‌کننده اهداف خلقت بر اساس دیدگاه مکتب اسلاماست. سعادت بشر مرهون اتحاد بر محور توحید خداوند است و در قرآن ارزش‌گذاری برای امت اسلامی بر اساس وفاق و اتحاد حاکم بر جامعه اسلامی است که اتحاد بر مبنای دین و تعالیم را شامل می‌شود. اسلام احکام و قوانین را جامعه محور طراحی کرده و تا حد ممکن حتی در اعمال به ظاهر فردی روح اجتماعی بودن را دمیده و لحاظ کرده است.

وفاق مورد نظر اسلام دارای مبانی محکم است. این آموزه بر اساس داده‌های اساسی فطری طراحی و وضع شده؛ قرآن مکتبی الهی است که با منیت و خودخواهی به شدت مبارزه کرده و ارزش را به کسانی داده که جمع‌نگر هستند. خداوند در قرآن عوامل و موانع وفاق و اتحاد را بیان کرده و برای تشویق مردم به تبیین ثمراتی برای وفاق و اتحاد پرداخته است و عواقب رنج‌آور اختلاف را به شکل‌های گوناگون ذکر می‌کند.  اسلام عالی‌ترین طرح را برای اتحاد جوامع بشری بیان کرده است گفت: اگر اجرای برنامه الهی برای سازماندهی جامعه با مشکل مواجه شود، انسان‌ها مقصر هستند زیرا اسلام دارای نظام اجتماعی است و برنامه‌ای برای ساماندهی جامعه و ایجاد وفاق و اتحاد در قرآن کریم دارد و از هر فرد می‌خواهد که برای تحقق آرمان‌های اسلام و قرآن نهایت تلاش خود را به کار گیرد.

 این پروژه بر اساس اندیشه‌های مرحوم علامه طباطبایی، سید قطب، علامه فضل الله و ابن عاشور که در تفسیر خود سعی کردند مباحث اجتماعی اسلام را بیان کنند؛ تألیف شده است.CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 200 بار   |   دفعات چاپ: 40 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه نقد کتاب قرآن و حدیث می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Holy Quran & hadith Quarterly Book Review

Designed & Developed by : Yektaweb